Jakie zabytki w Krakowie i okolicach powinno się zobaczyć?
Podróże

Jakie zabytki w Krakowie i okolicach powinno się zobaczyć?

Zbliżające się wakacje nastrajają bardzo optymistycznie, dlatego wiele osób poszukuje odpowiedniego miejsca na ich spędzenie. Najlepiej pomyśleć nie tylko o odpoczynku, ale również atrakcjach, które można zapewnić sobie i całej rodzinie. Często odwiedzane są miejsca z historią w tle, z przepysznymi potrawami regionalnymi oraz możliwościami rozrywki wieczornej i nocnej. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się Kraków – malownicze miasto, w którym nie ma mowy o nudzie. Aktywny wypoczynek w stolicy Małopolski? Czemu nie!

Jakie zabytki w Krakowie i okolicach powinno się zobaczyć?

Ciekawe zabytki w Krakowie i okolicach

Wszystkie zabytki w Krakowie i okolicach zasługują na zwiedzanie, ale swoją trasę można zacząć mniej standardowo, bo od Beernarium Piwnego Spa. Możliwość połączenia relaksu i degustacji piwa jest na wyciągnięcie ręki, może być to bardzo miło spędzony czas. Lokalizacja jest idealna, ponieważ to samo centrum miasta, wszyscy odwiedzający mają zapewniony spokój, nie dociera tam gwar uliczny, ani inne hałasy. Może to być doskonałe miejsce na wyjątkową i romantyczną randkę, podczas której można zażywać kąpieli piwnych, mlecznych oraz winnych. Być może warto rozważyć lokal do organizacji wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego. Chcąc natomiast rozpocząć zwiedzanie od najbardziej znanych miejsc, to oczywiście poleca się Wawel oraz Kościół Mariacki. Zwłaszcza, jeżeli jest to pierwsza wizyta w Krakowie, to powyższe zabytki w Krakowie są wręcz obowiązkowe z turystycznego punktu widzenia. Wawel ma ogromne znaczenie historyczne, ponieważ był miejscem koronacji królów, w podziemiach spoczęło wiele znanych postaci. Kościół Mariacki natomiast wyróżnia się na tle wszystkich budynków na Rynku Głównym, dwoma strzelistymi wieżami, różniącymi się wysokościami. Będąc w Krakowie, warto również wybrać się do Oświęcimia, gdzie funkcjonował jeden z największych obóz koncentracyjny.

Podróż po Krakowie i najbliższej okolicy

Niewątpliwie zabytki w Krakowie mają niepowtarzalny klimat, lecz zwiedzając zakątki Małopolski, warto również wybrać się poza granice miasta. W odległości niemal 25 kilometrów od Krakowa znajduje się Dolina Prądnicka, w której ogromne wrażenie robią ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego. Z XIV wieku zachowały się właściwie tylko brama wjazdowa, baszta oraz fragmenty mostu i murów. Można również zobaczyć dawne budynki mieszkalne, wówczas wznoszono wyłącznie drewniane. Kolejnym punktem zwiedzania, idealnym dla osób ciekawych świata, jest oczywiście Wieliczka – umieszczona na Liście Światowego Dziecictwa UNESCO. W Kopalni Soli znajduje się kaplica Świętej Kingi, w której zachwyt wzbudzają solne rzeźby oraz bogato zdobione żyrandole. Kierując się na południe od Krakowa można dotrzeć do przepięknej miejscowości – Lanckorony. Podziwiając  wygląd ówczesnego miasteczka, w którym wznoszono drewniane domki, można cofnąć się do XIX wieku. Na uwagę zasługuje ponadto kościół w stylu gotyckim, który został wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. To duży kawałek historii, który powinien odwiedzić każdy miłośnik dawnej architektury.