Krakowskie zabytki
Podróże

Krakowskie zabytki

Kraków to idealne miejsce na rodzinną i przyjacielską wycieczkę, miasto ma wiele walorów turystycznych. W dawnej stolicy Polski nie można się nudzić, każda minuta może być doskonale zaplanowana i w pełni wykorzystana. Czas na przedstawienie zabytków, miejsc, bez których pobyt w Krakowie nie może się obejść.

Krakowskie zabytki

Wawel i Kościół Mariacki

Mówiąc o zabytkach w Krakowie warto rozpocząć od Wawelu, czyli ówczesnej siedziby władców Polski. Odbywało się tam wiele koronacji, ale także smutnych uroczystości pogrzebowych. Zlokalizowana tam Katedra Królewska została poświęcona w 1364 roku, ale pierwotny budynek powstał już w XI wieku za sprawą króla Bolesława I Chrobrego. Kolejną odsłoną był styl romański, który spłonął w 1305 roku. Po tym tragicznym wydarzeniu zachowała się jedynie krypta. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Kościół Mariacki z dwoma wieżami o różnych wysokościach. Pierwsza budowla została wzniesiona w 1220 roku, niestety na skutek najazdu tatarskiego zniszczona. Po tym fakcie rozpoczęła się budowa bazyliki. Oba wskazane zabytki powinno się umieścić na podium miejsc do zwiedzenia, naprawdę warto.

Co zobaczyć w Krakowie?

Osoby lubiące zwiedzać muzea  pewnością docenią jedno z najstarszych w Polsce. Chodzi oczywiście o Muzeum Książąt Czartoryskich oddane zwiedzania w 1878 roku. Nie brakuje w nim dzieł malarskich z przedziału XIII-XVI wieku, między innymi Leonarda da Vinci. To tylko kilka z nielicznych atrakcji Krakowa, można o nich wiele mówić, ale nie zastąpi to obecności na żywo. Najwięcej można zobaczyć podczas rejsu po Wiśle. To nie tylko ciekawy sposób na relaks i odpoczynek, ale również podziwianie jak największej liczby zabytków w krótkim czasie. Takie rozwiązanie dedykuje się głównie tym, którzy nie mają dużo czasu na odwiedzenie wszystkich ciekawych miejsc. Zawsze jednak pojawia się okazja i powód do kolejnych odwiedzin Krakowa, w tym pięknym mieście każdy znajdzie coś fascynującego dla siebie i swoich najbliższych. Nie czekaj więc i już dzisiaj zaplanuj wycieczkę do stolicy Małopolski.