Pilniki do paznokci. Jakie warto mieć w kosmetyczce?
Uroda

Pilniki do paznokci. Jakie warto mieć w kosmetyczce?

Z pilników do paznokci korzysta na co dzień praktycznie każda kobieta. Są to akcesoria przydatne nie tylko podczas wykonywania manicure, ale także w codziennym życiu, w celu nadania płytce ładnego kształtu. Pilniki do paznokci nie jedno mają imię i występują w szerokim oraz zróżnicowanym wyborze. Stojąc przed zakupem nowego akcesorium, warto więc dowiedzieć, czym różnią się poszczególne rozwiązania i które z nich szczególnie warto mieć w swojej kosmetyczce.

Rodzaje pilników do paznokci. Z jakich materiałów mogą być wykonane?

Pilniki do paznokci są dostępne w różnych wydaniach. Wbrew pozorom, różnią się między sobą nie tylko samą estetyką, lecz także właściwościami użytkowymi. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w sprzedaży należą pilniki metalowe, papierowe, szklane, a także w formie gąbek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość kobiet korzystała z trwałych pilników metalowych. Dziś ich wybór jest jednak odradzany przez ekspertki, gdyż tego typu akcesoria są zwyczajnie zbyt agresywne, mogą powodować łamanie się paznokci, rozdwajanie płytki, a także innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc nie metalowe, to jakie pilniki do paznokci są bezpieczne?

Posiadaczki naturalnych paznokci mogą z powodzeniem sięgnąć po pilniki szklane. Są one bezpieczne dla delikatnej płytki paznokcia, wygodne w użytkowaniu oraz trwałe, pod warunkiem, że będziemy się z nimi obchodziły ostrożnie. Ze względu na materiał wykonania, szklanych pilników warto używać w domu, a w podróże i do pracy zabierać ze sobą pilniki papierowe, które nie ulegną tak łatwo uszkodzeniu. Papierowe pilniki do paznokci są wygodne, tanie w zakupie, a także dostępne w wielu różnych gradacjach. Oprócz klasycznych pilników, do wyboru mamy także gąbki – akcesoria, które dobrze sprawdzają się do delikatnego wygładzenia płytki.

Pilniki do paznokci. Jakie warto mieć w kosmetyczce?

Kształty pilników do paznokci i ich różne gradacje

Pilniki papierowe są dostępne w wielu różnych kształtach. Ich zróżnicowanie ma za zadanie ułatwić stylizację oraz pozwolić każdej stylistce na wybór akcesoriów, z którymi najwygodniej się jej pracuje. Wyróżniamy pilniki do paznokci prostokątne, w kształcie półksiężyca, banana, a także elipsy. Wybór konkretnej formy pilnika w dużej mierze zależy od osobistych preferencji, a sam kształt nie ma większego wpływu na jego skuteczność czy efektywność pracy. Na to z kolei ma wpływ inny czynnik, a mianowicie gradacja pilnika.

Najprościej rzecz ujmując, gradacja pilnika informuje nas, z jaką siłą będzie pracował pilnik, tzn. informuje o jego mocy ściernej. Poszczególne pilniki mają oznaczenia numeryczne, które pozwalają na wybór odpowiedniego akcesorium. Zasada jest prosta – im wyższa liczba, tym delikatniejszy pilnik.

Podane liczby mówią nam bowiem, ile ziarenek znajduje się na 1 cm2 pilnika. Duża ich ilość świadczy o tym, że ziarna są małe i jest ich dużo, z kolei mała, że ziarna są grube i obecne w mniejszych ilościach. W sprzedaży bardzo często spotykane są pilniki dwustronne, grubo- i drobnoziarniste. Pilników gruboziarnistych używa się do nadania płytce kształtu, z kolei drobnoziarnistych do polerowania i wykonania ostatnich „szlifów”.