Naukowcy udowodnili, iż najlepsze efekty przynosi połączenie treningów z odpowiednią dietą. Znaczenie odgrywa proporcja między nimi, a jest to w 30% aktywność fizyczna, a w 70% odżywianie. Niewiele osób jest tego świadomym, dlatego warto nieco bardziej pochylić się nad tą kwestią. Nieprawidłowe jedzenie dostarczone organizmowi przed treningiem spowoduje, że będziemy czuć się ospali i szybko stracimy niezbędną do ćwiczeń energię. Po treningu bardzo często ma miejsce odmawianie sobie posiłku po to, by trening przyniósł jak najlepsze rezultaty. Jest to niezwykle błędne przekonanie. Po intensywnych ćwiczeniach organizm wręcz błaga o dostarczenie mu jak najlepszych produktów, by mógł się dobrze zregenerować.
Jakich produktów należy dostarczać organizmowi po aktywności fizycznej?
Każdy trening spożywany po treningu powinien być bogaty w białko i łatwo przyswajalne węglowodany. To, czego powinno być najmniej na talerzu to z pewnością tłuszcze. Organizm po treningu wymaga natychmiastowego uzupełnienia zapasów glikogenu w mięśniach, zanim jeszcze rozpocznie poszukiwania dodatkowych źródeł energii. Spożycie białka po wysiłku może przyczynić się do naprawy mikrouszkodzeń jakie powstały w trakcie treningu, a co istotne będzie blokowało redukcję tkanki mięśniowej. Białko w zestawieniu z węglowodanami oddziałuje na prawidłowe uzupełnienie aminokwasów, co pozytywnie wpływa na metabolizm.
Co jeśli trening jest robiony wieczorem?
Wiele osób treningi wykonuje w porach wieczornych i z tego tytułu, że na noc nie powinno się jeść odmawiają sobie jedzenia. Znów jest to mylne przekonanie. Organizm nawet po wieczornym treningu wymaga uzupełnienia o odpowiednie składniki odżywcze. Tak samo jak w dzień posiłek ten musi zawierać zarówno białko jak i węglowodany proste. Spożyte węglowodany po posiłku zostaną wykorzystane przez organizm do regeneracji. Na talerzu powinien pojawić się przykładowo twaróg, jogurt naturalny, ryba, chude mięso czy jajka. Dobrym pomysłem będzie także sałatka z łososiem czy jogurt ze świeżymi owocami.